Değişim, İptal ve İade Koşulları

ÖNEMLİ!

Yurtiçi Kargo İle Anlaşmamız Gereği, Kapıda Ödemeler ve Tüm Siparişlerde Bize Faturalandırılan Kargo Tutarı olan 20tl Toplam Ödediğiniz Tutardan Düşülecektir.  

 

Ürünümü İade Etmek istediğimde Ne Yapmam Gerekiyor?

İade etmek istediğiniz ürün için Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz İletişim No:0212 210 66 71

 

İade Adresi: Halil Rıfat Paşa Mah. Perpa Tic. Mer. B Blok K:9 No:1355 Tel:0212 210 66 71 / RELLECIGA  387237893 Anlaşma Kodumuzdur.

İade edeceğiniz ürünü, tüm fatura nüshaları ile paketi hasar görmemiş, ürün kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle, tüm aksesuarlarıyla Yurtiçi Kargo ile göndermeniz gerekmektedir. İçgiyim ürünleri, mayo, bikini ancak ambalajı açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir. İade ürün bedeli, ürünler depoya ulaştığı andan itibaren, iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra, kredi kartınıza iade edilir. Para iadenizin bankanıza bağlı olarak, kredi kartınıza yansıması iadeden sonra 10 gün sürebilir. Sipariş içinde kullanmış olduğunuz indirim kuponunuz varsa çeklerinizin tamamı yeniden tanımlanacaktır.

İade Etme Süresi Kaç Gündür?

Mesafeli sözleşmelere dair yönetmeliğe göre “Sebep Göstermeden Cayma Hakkı” ile paketi teslim aldığınızdan itibaren ilk 3 gündür. 

Hangi Ürünleri İade Edemiyorum?

Bikini, mayo ve içgiyim ürünleri hijyen açısından kullanılmamış olmaları ve orjinal ambalajları kesinlikle bozulmama şartıyla 3 iş günü içinde iade edilebilmektedir. Değişim hakkı ise hijyen bantı çıkartılmamak kaydıyla ve ürünlerin zarar görmemiş bir şekilde orjinal ambalajlarıyla birlikte tarafımıza ulaşmasıyla mümkündür.

İade Ettiğim Ürünün Geri Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra www.bikinimayokinidunyasi.com tarafından kredi kartınıza iade işlemi gerçekleştirilir. Ürün bedeli, bankanıza bağlı olarak 10 gün içerisinde "artı bakiye" olarak kredi kartınıza yansır. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve firmamızın bankanıza müdahale etme yetkisi yoktur.

Sipariş Verdiğim Ürün İçin Beden Değişimi Yapabilir miyim? Veya Hediye Çeki ile Daha Sonra Seçim Yapabilir miyim?

Siparişinizin statüsü "Onaylandı'' ya da ''Hazırlanıyor" ise, değişimini yapmak istediğiniz ürünün stoklarda bulunması durumunda info@bikinimayokinidunyasi.com'a mail atarak, destek hattımızı arayarak veya canlı destekten durumunuzu bildirerek beden ve numara değişikliği yapabilirsiniz. Siparişinizin durumunu ''Siparişlerim'' ekranından takip edebilirsiniz.

Ürün elinize geçtikten sonra ise yukarıda belirtilen koşullar içinde değişim hakkınız mevcuttur.

İstediğiniz ürünün bedeni stokta yer almıyorsa, herhangi bir başka üründe hakkınız olan tutar üzerinden değişim yapabilir veya hakkınız olan tutar miktarında hediye çeki hesabınıza tanımlanarak dilediğiniz zaman süresiz olarak hediye çekinizi kullanabilirsiniz.

Hediye Çekiniz elinize geçmiş olan ürünü eksiksiz olarak yukarıda belirtilen koşullarda iade gönderdiğiniz an hesabınıza tanımlanacaktır.

Önemli!!

Değişimlerde Kargo Gidiş ve Geliş Bedeli Olarak 10tl yi kutu içerisine koymanız gerekmektedir. Aksi Durumlarda Bu Tutar sizden dönüş kargosu içinde tahsil edilecektir.

Elime Geçen Ürün Kusurlu Ne Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle yaşanan aksaklıktan dolayı Özür Diliyoruz. Bu durumda İade veya Değişim Sürecimizi takip etmeniz gerekmektedir.

Siparişlerimi Nasıl İptal Edebilirim?

Siparişinizi ana sayfanızda yer alan “Hesabım” sekmesinden kontrol ediniz. Eğer siparişiniz “Kargoya Verildi” statüsünde değil ise siparişinizi iptal edebilirsiniz. Talebinizi iletmek için Lütfen 02122106671 den iletişime geçiniz.

Kargo Ücretleri de İade Edilebiliyor mu? 

Malesef kargo ücretleri tarafımıza değil direkt kargo şirketlerine iletildiğinden iadesi mümkün değildir.

Kapıda Ödemeli Siparişler dahil Toplam tutar üzerinden 20tl Kargo Bedeli İade Edilen Bedel üzerinden düşülmektedir.