Değişim, İptal ve İade Koşulları

 

Yurtiçi Kargo tarafından bize Faturalandırılan kargo tek yön maliyetleri genel olarak 16tl ve üzeridir. Ancak Firmamız sabit 10tl kargo uygulaması ile sizlere hizmet vermektedir. İade durumunda geliş ve gidiş tutarı olan 20 tl kargo firmasına iletildiğinden size iade edilmez. Değişimlerde ise gidiş geliş kargo bedeli olan 20 tl tekrar bize iletilmelidir.

Ürünümü İade Etmek istediğimde Ne Yapmam Gerekiyor?

İade etmek istediğiniz ürün için Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz İletişim No:0212 210 03 53 veya 0546 556 17 77

İade Adresi: Halil Rıfat Paşa Mah. Perpa Tic. Mer. B Blok K:8 No:1213 Tel:0212 210 03 53   387237893 Yurtiçi Kargo Anlaşma Kodumuzdur.

İade edeceğiniz ürünü, tüm fatura nüshaları ile paketi hasar görmemiş, ürün kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle, tüm aksesuarlarıyla Yurtiçi Kargo ile göndermeniz gerekmektedir. İçgiyim ürünleri, mayo ve bikini hijyen dolayısıyla kesinlikle iade edilemez,ancak ambalajı bozulmamış, denenmemiş ürünlerde değişim hakkı için irtibata geçebilirsiniz. İade ürün bedeli, ürünler depoya ulaştığı andan itibaren, iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra, banka hesabınıza veya web sitesinden kartla sipariş verildiyse kredi kartınıza iade edilir. Para iadenizin bankanıza bağlı olarak, kredi kartınıza yansıması iadeden sonra genellikle 48 saat, banka kartı kullanıyorsanız 10 gün sürebilir. Sipariş içinde kullanmış olduğunuz indirim kuponunuz varsa çeklerinizin tamamı yeniden tanımlanacaktır. Banka hesabınıza ise 48 saat içinde geri iade yapılmaktadır.

İade ve Değişim Süresi Kaç Gündür?

Kargodan gelen paketi teslim aldığınızdan itibaren ilk 14 gündür. Kullanılmış veya hasar görmüş ürünler kesinlikle iade edilemez ayrıca değişim de yapılamaz. İçgiyim bikini ürünlerinde kargoyu teslim almadan iade hakkınız olmakla birlikte, kargo teslim alındıktan itibaren iade hakkınız bulunmamaktadır.

Hangi Ürünleri İade Edemiyorum?

Bikini, mayo, içgiyim ürünleri kesinlikle iade edilemez. (Yönetmelikler gereği iade ve değişim hakkınız bulunmamakla birlikte firmamız özel insiyatif kullanarak değişim hakkı sağlamaktadır.) Değişim hakkı ise hijyen bantı çıkartılmamak kaydıyla ve ürünlerin zarar görmemiş bir şekilde orjinal ambalajlarıyla birlikte tarafımıza ulaşmasıyla mümkündür.

Sipariş Verdiğim Ürün İçin Beden Değişimi Yapabilir miyim? Veya Hediye Çeki ile Daha Sonra Seçim Yapabilir miyim?

Siparişinizin statüsü "Onaylandı'' ya da ''Hazırlanıyor" ise, değişimini yapmak istediğiniz ürünün stoklarda bulunması durumunda destek hattımızı arayarak veya Whatsapp destekten durumunuzu bildirerek beden ve numara değişikliği yapabilirsiniz. Siparişinizin durumunu ''Siparişlerim'' ekranından takip edebilirsiniz.

Ürün elinize geçtikten sonra ise yukarıda belirtilen koşullar içinde değişim hakkınız mevcuttur.

İstediğiniz ürünün bedeni stokta yer almıyorsa, herhangi bir başka üründe hakkınız olan tutar üzerinden değişim yapabilir veya hakkınız olan tutar miktarında hediye çeki hesabınıza tanımlanarak dilediğiniz zaman süresiz olarak hediye çekinizi kullanabilirsiniz.

Hediye Çekiniz elinize geçmiş olan ürünü eksiksiz olarak yukarıda belirtilen koşullarda iade gönderdiğiniz an hesabınıza tanımlanacaktır.

Elime Geçen Ürün Kusurlu Ne Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle yaşanan aksaklıktan dolayı Özür Diliyoruz. Bu durumda İade veya Değişim Sürecimizi takip etmeniz gerekmektedir.

Siparişlerimi Nasıl İptal Edebilirim?

Siparişinizi ana sayfanızda yer alan “Hesabım” sekmesinden kontrol ediniz. Eğer siparişiniz “Kargoya Verildi” statüsünde değil ise siparişinizi iptal edebilirsiniz. Talebinizi iletmek için Lütfen 02122100353 den veya 05465561777 Whatsapptan iletişime geçiniz.

Kargo Ücretleri de İade Edilebiliyor mu? 

Malesef kargo ücretleri tarafımıza değil direkt kargo şirketlerine iletildiğinden iadesi kesinlikle mümkün değildir.